top of page
WhatsApp%20Image%202020-10-20%20at%2013.

B. NUR ÖZCAN KARTAL / Sanat Tarihçisi

1993 yılında İstanbul’da doğdum, çocukluğum boyunca sanat ve tarihle iç içe bir ortamda büyüdüm. Lise eğitimimi tamamladıktan sonra ise sanata olan ilgimi ve bilgimi ilerletmek için üniversite tercihimi sanat tarihi bölümünden yana kullandım.

 

2012 yılında tek tercihim olan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümüne yerleştim. Üniversiteye başladığım ilk günden beri amacım akademide ilerlemek olsa da, 4 yıl içerisinde alanımın her yönünü tanımaya çalıştım. Lisans eğitimim sırasında ilk olarak Rahmi M. Koç Müzesi’nde sonrasında da Bergama Arkeolojik Kazı Alanı’nda staj yapma fırsatı yakalım.

2016 yılında İngiltere’de müzecilik anlayışını araştırmak ve dil eğitimimi ilerletmek amacıyla 5 ay geçirdim. Türkiye’ye döndüğümde günümüzde de aktif olarak bulunduğum, Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’nda Kültür Karıncaları Projesine katıldım. Edindiğim deneyimler sonucu yaşadığımız kentlerin geçmişine saygı duyarak, sanat ve kültür ile bir bütün içerisinde daha yaşanılabilir olduğu fikrini iyice benimsedim. Bunun için 2017 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Kentsel Koruma ve Yenileme Yüksek Lisans programına başladım. Günümüzde tez hazırlık aşamasında yüksek lisansıma devam etmekte ve özel bir firmada tasarım üzerine çalışmaktayım.

bottom of page