top of page

Özgür AŞÇIOĞLU / Şef Rôtisseur, Gastronomi Yazarı

yaşayan kentler platformu, özgür aşçıoğlu

1980 doğumlu İzmirli Şef Özgür Aşcıoğlu, İzmir Türk Koleji, İzmir Atatürk Lisesi ve Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldu. 16 yıl Medya sektöründe NTV, TRT, CNN Türk, Kanal D, Star, Fox gibi ulusal kanallarda ve Associated Press, CNN, CBS News gibi uluslararası haber kanal ve ajanslarında görev yaptı. 

    

2013 yılında Suriye, Irak ve Ukrayna'daki savaş operasyonlarında habercilik yapan Aşcıoğlu ülkesine döndükten sonra Okan Üniversitesi Gastronomi Yüksek Lisans Programını ve University of West London, APICIUS - Florence/Italy Profesyonel Chef eğitim programlarını tamamlayarak Metro Cash&Carry bünyesinde kurulan ve Türkiye'nin ilk profesyonellere yönelik mutfak eğitim merkezi ve Gastronomi platformu Gastronometro'nun kurucu ekibi içinde Chef Maximilian Thomae ile çalıştı.

 

Carrefoursa, Heinz Tükiye, Unilever Türkiye - Chefmanship mutfak eğitimleri planlaması ve yönetimi, Yandex Türkiye için Metro Grossmarket Güneşli içinde bulunan Gastronometro'da 40 kişiye aynı anda İspanyol mutfağı modülü workshop ile Türkiye'nin en büyük çaplı İngilizce workshop organizasyonu, Fransa'nın en köklü ve ünlü mutfak ekipmanları markası Le Creuset için Nişantaşı City's ve Ataşehir Palladium mağazalarında her yıl Live Cooking Show düzenlenmesi, Kıbrıs Ercan Havalimanı Check-in dergisi yemek köşesi yazarlığı, İzfaş İzmir fuarı Olivtech fuarında Gurme İzmir mutfak alanında demo ve tadım etkinlikleri, Migros TV, Yudum mutfağı facebook canlı yayınları çekimleri, Gaggenau Türkiye BSH için bayi çalışanlarına yönelik ankastre kahve makinesi özelinde kurum içi kahve eğitimleri ve kahve workshopları planlanması ve düzenlenmesi, Gaggenau Türkiye BSH için Ortadoğu bayilerine pizza fırını workshop ve demoları ile ürün tanıtımı ve kullanımı etkinlikleri, Knorr Mobil Mutfak aracıyla çeşitli illeri kapsayan roadshow çalışmasında demo chef ve tanıtım şefi, Aradolu.com online marketi için video tarif çekimi, Arzum küçük ev aletleri için çeşitli fuar ve organizasyonlarda demo şef ve çeşitli ürünlerin fotoğraf ve videolu tarif çekimleri, Vatan Şaşmaz  mutfakta, A Haber Mutfaktayız, 360 TV Açelya ile Mutfakta, Kanal D Fatih Ürek ile gelinim mutfakta gibi TV kanallarında konuk şef ve mutfak konsept danışmanlıkları yaptı.

“Ofisten Mutfağa” yarışmasında firmaların yarıştığı ve her yıl büyük şirketlerin çalışanlarından oluşan kurumsal ekiplerin katıldığı yarışmada, Hürriyet gazetesinden yemek ve seyahat yazarı Müge Akgün, Eataly'den Şef Claudio Chinali ve Şef Elif Tapan ile birlikte jüri üyeliği yapmaktadır.

 

Aynı zamanda Avrupa'nın en prestijli tat ve kalite değerlendirme ve ödüllendirmesinin yapıldığı ve Avrupa'dan toplam 90 Michelin Yıldızlı şef ve meslek örgütü temsilcisinin katıldığı ITQI (Brussels) - Superior Taste Awards Brüksel'de tadımcı şef olarak her yıl Türkiye'yi temsil etmektedir.

 

Dünya'nın en eski ve saygın gurme ve degüstatör derneklerinden Fransa orjinli Chaine Des Rotisseur ve Ordre Mondial des Gourmets Dégustateurs (OMGD) üyesi olan Aşcıoğlu Chef Des Rotisseur unvanına da sahiptir.

Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümünde Sosyal Medya ve Gastronomi konusunda yürksek lisans tez çalışmasını sürdüren Aşcıoğlu, Wine Spirit Education Trust (WSET) level 3 eğitimini ve Specialty Coffee Association (SCA) level 3 Barista eğitimlerini tamamlamıştır. Türkiye'de zeytincilik ve zeytinyağı üretiminde kalite konularında araştırmalar yapan Aşcıoğlu, zeytinyağının reçetelerde farklı kullanımları konusunda  çalışmalara imza atmaktadır.

 

Aylık yayınlanan Magazin İzmir dergisinde Gastronomi yazıları yayınlanan Aşcıoğlu, aynı zamanda Sabah Gazetesi’nin gastronomi eki “Lezzetin Sesi” Gazetesinde Gastronomi Editörlüğü'nü de yürütmekte, "Milliyet Gazetesi" "Favori Lezzetler" Gastronomi Ekinde düzenli olarak yazmaktadır.

 

Özgür Aşcıoğlu, yurtiçinde ve yurtdışında birçok otel ve restoran zincirine ve işletmeye mutfak kurulumu, personel eğitimleri, menü planlamaları ile etkinlik, pazarlama ve sosyal medya çalışmaları konularında danışmanlıklar vermektedir.

 

Gedik Üniversitesi Nişantaşı Kampüsünde eğitim, workshop ve etkinliklerine devam eden Özgür Aşcıoğlu, Şarap Uzmanları ve Eğitimcileri Derneği Kurucu Üyesidir.

bottom of page