top of page

SÜMEYYE BABAYUSUF / Şehir Plancısı

Sümeyye Babayusuf, Yaşayan Kentler Platformu

Ben Sümeyye Babayusuf. 1994 yılında İstanbul’da doğdum. Çocukluğumu İstanbul’un eski muhitleri olan Cihangir ve Galata’da geçirdim. Büyüdüğüm çevrenin etkisi ve yakınlarımın da tavsiyesiyle tarih eğitimi almak amacıyla sosyal bilimler ağırlıklı eğitim aldım. Lise eğitimi sürecinde, tarihe olan ilgimi şehircilik ve mimarlık eğitimi alarak realize edeceğime inanıp, radikal bir kararla sayısal bölüme geçiş yaptım ve 2013 yılında girdiğim üniversite sınav tercihlerimde hemen hepsi Şehir Bölge Planlama olan tercihlerim arasından Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’ne yerleştim.

 

2. sınıfı “Farabi Öğrenci Değişim Programı” kapsamında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde tamamladım. 

2018 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Kentsel Koruma ve Yenileme lisansüstü eğitim programına başladım. Bu karar lisansüstü hayatımda hedeflediğim şehircilik eğitimine yönelik ilk somut adım oldu.

 

Uzmanlığımı kentsel koruma alanında sürdürmeyi amaçlıyorum. Özellikle günümüz imar politikaları doğrultusunda kontrolsüz büyüyen metropoller nedeniyle tahrip edilen geleneksel ve doğal kent karakteristiğinin, koruma kullanma dengesi çerçevesinde korunması en temel mesleki ve insani kaygımdır.

Şuan tez aşamasında olup aynı zamanda trafik ve toplu ulaşım planlaması üzerinde özel bir şirkette çalışmaktayım. Yaklaşık bir yıldır seramik sanatı ile ilgilenmekteyim. 

bottom of page